
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika przebywającego za granicą
Czy jest możliwe?
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe sądem rozpoznającym sprawy o ogłoszenie upadłości (w tym również tzw. upadłości konsumenckiej) jest sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowego działalności dłużnika. Domniemuje się, że głównym ośrodkiem podstawowej działalności jest miejsce zwykłego pobytu tej osoby. Co jednak w przypadku zamieszkiwania za granicą Rzeczypospolitej Polski? Czy w takiej sytuacji dłużnik może ogłosić upadłość konsumencką? Czy właściwym sądem będzie sąd upadłościowy znajdujący się za granicą Polski, czy w kraju pobytu dłużnika? Odpowiedź na pytanie brzmi tak, dłużnik mieszkający za granicą może ogłosić upadłość konsumencką. Jednak właściwość sądu będzie zależała od charakteru pobytu dłużnika za granicą.

„Zajęcie” wynagrodzenia za pracę przez syndyka
Ile może zabrać syndyk upadłemu?
Osoby chcące ogłosić upadłość konsumencką bardzo często zadają pytanie, jaka część ich wynagrodzenia zostanie zajęta przez syndyka po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Już na wstępie trzeba wskazać, iż co do zasady wynagrodzenia za pracę upadłego będzie wchodziło w skład masy upadłościowej (która zostanie przeznaczona do spłaty). Zatem wynagrodzenie upadłego będzie podlegało „zajęciu” przez syndyka. Niemniej jednak powstaje pytanie, czy syndyk będzie mógł zająć całe wynagrodzenie za prace upadłego?

Upadłość konsumencka a spadek
Podstawowe informacje
Bardzo często spadek stanowi istotne przysporzenie majątkowe dla osób, które go otrzymują. Dzięki temu spadkobiercy mogą poprawić swoją sytuację finansową między innymi poprzez spłatę zadłużenia. Niemniej jednak ogłoszenie upadłości wywiera znaczący wpływ na swobodne rozporządzanie swym majątkiem, w tym również spadkiem. Majątek upadłego bowiem staje się masą upadłościową, którą zarządza syndyk. Zatem o czym powinien pamiętać upadły będący powołany do dziedziczenia? Na pytanie to odpowie niniejszy artykuł.

Upadłość konsumencka a mieszkanie lub dom
Czy w tym zakresie upadłemu przysługują uprawnienia?
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej majątek należący do upadłego staje się masą upadłościową, którą będzie zarządzał syndyk. Składniki majątku, które wchodzą w skład masy upadłościowej będą służyć zaspokojeniu wierzycieli. Zatem syndyk będzie miał prawo do ich sprzedaży. Nie inaczej będzie z mieszkaniem lub domem, zajmowanym przez upadłego. Ów składnik majątku będzie mógł zostać spieniężony przez syndyka na poczet zaspokojenia wierzycieli. Niemniej w tym zakresie prawo upadłościowe przewiduje ochronę mieszkania dla upadłego.
Umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli
Wyjątek od zasady
Co do zasady, wedle ustawy prawo upadłościowe, oddłużenie następuje po wykonaniu przez upadłego planu spłaty wierzycieli. Syndyk tworzy projekt planu spłaty na podstawie zgłoszonych wierzytelności oraz wierzytelności umieszczonych w planie z urzędu. Następnie syndyk składa plan do sądu, który ustala bądź odmawia ustalenia planu spłaty. Niemniej jednak prawo upadłościowe przewiduje wyjątek od tej zasady, gdy sąd umorzy zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.
Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza
Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?
Niezmiernie często przyczyną kłopotów finansowych dłużnika są straty finansowe, jakie przynosi działalność gospodarcza. Następnie przedsiębiorca, chcąc poprawić kondycję finansową działalności gospodarczej zawiera zobowiązania, popadając w tzw. spiralę zadłużenia. W ostateczności staje się on niewypłacalny, a jedynym rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z dobrodziejstw instytucji ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Niemniej jednak jak wskazuje sama nazwa, z instytucji tej mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Zatem czy niewypłacalny przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?
Zmiana planu spłaty wierzycieli
Kiedy jest możliwa
Plan spłaty wierzycieli jest ustalany przez Sąd, po złożeniu przez syndyka projektu planu spłaty wierzycieli. Plan spłaty wierzyciel pełni istotne funkcje w postępowaniu upadłościowym konsumenckim. Po pierwsze stanowi listę wierzytelności oraz wierzycieli uczestniczących w planie spłaty. Po drugie natomiast w treści planu spłaty wierzycieli Sąd dokonuje podziału masy upadłościowej pomiędzy wierzycieli, którzy uczestniczą w planie spłaty. Prawo upadłościowe przewiduje również możliwość zmiany planu spłaty wierzycieli, po zaistnieniu ustawowych przesłanek.
Elektroniczny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Nowe zasady składania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Do 1 grudnia 2021 r. wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej były składane w wersji papierowej bezpośrednio do Sądu. Niemniej jednak, po nowelizacji przepisów i wprowadzeniu w życie Krajowego Rejestru Zadłużonych uległo to zmianie. Zmiany te mają charakter rewolucyjny, bowiem postępowania upadłościowe, począwszy do 1 grudnia 2021 r. prowadzone są w formie elektronicznej.
Jakie są korzyści upadłości konsumenckiej?
Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką?
Oczywistą zaletą upadłości konsumenckiej jest oddłużenie osoby zadłużonej. Majątek upadłego staje się masą upadłościową, którą będzie zarządzał syndyk wyznaczony przez Sąd. Masa upadłościowa zostanie przeznaczona na zaspokojenie wierzycieli, zgodnie z planem wierzycieli sporządzonym i przedłożonym do Sądu przez syndyka. Jednak nie jest to jedyna zaleta postępowania upadłościowego konsumencka, bowiem postępowanie to ma również korzyści, które nie są bezpośrednio związane z sytuacją prawną dłużnika.
Upadłość konsumencka a alimenty
Czy długi alimenty zostaną umorzone?
Celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie osoby zadłużonej. Zazwyczaj dokonuje się to poprzez wykonanie przez upadłego planu spłaty wierzycieli. Po zatwierdzeniu wykonania planu spłaty, zobowiązania upadłego co do zasady ulegną umorzeniu. Niemniej jednak wielu dłużników decydując się na upadłość konsumencka zadaje sobie pytanie, co się stanie z alimentami zaległymi i bieżącymi po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?