Podstawowe informacje
Co do zasady, upadłość konsumencka może trwać kilka lat. Oczywiście długość upadłości konsumenckiej będzie zależała od tego w jakiej formie zostanie ono zakończone. Upadłość może bowiem zakończyć się umorzeniem zobowiązań bez wyznaczania planu spłaty, warunkowym umorzeniem bez wyznaczania planu spłaty ze względu na okresową niezdolność dłużnika do realizacji spłat, bądź wykonaniem planu spłaty wierzycieli. Pierwsza możliwość zakończenia postępowania będzie najkrótsza, bowiem syndyk wystąpi o umorzenie zobowiązań bez planu spłaty, zaś Sąd po rozpoznaniu sprawy wyda postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego. Warunkowe umorzenie zobowiązań może natomiast zakończyć się po 5 latach, jeśli okresowe przeszkody nie miną. Trzecia zaś możliwość, a więc wykonanie planu spłaty, jest drogą najdłuższą. Ile zaś co do zasady może ona trwać?
Pierwszym etapem postępowania upadłościowego jest jego wszczęcie za pośrednictwem wniosku o ogłoszenie upadłości. Rozpatrzenie takiego wniosku przez sąd co do zasady trwa około 3 miesięcy. Oczywiście jest to wyłącznie średnia, bowiem można podać przykłady z praktyki kiedy to wnioski o ogłoszenie upadłości były rozpoznawane w ciągu 3 – 4 tygodni oraz w drugą stronę, nawet do 6 miesięcy.
Następnie zaś tworzony jest plan spłaty wierzycieli, w którym to określany okres spłaty. Okres ten co do zasady wynosi 36 miesięcy. Niemniej jednak w zależności od okoliczności faktycznych może być dłuższy bądź krótszy. Przede wszystkim, jeżeli upadły doprowadził o swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy ani dłuższy niż osiemdziesiąt cztery miesiące.
W przypadku gdy w drodze wykonania planu spłaty wierzycieli dłużnik spłaci co najmniej 70% zobowiązań objętych planem spłaty wierzycieli, które w postępowaniu upadłościowym prowadzonym, plan spłaty wierzycieli nie może zostać ustalony na okres dłuższy niż rok. Natomiast gdy w drodze wykonania planu spłaty wierzycieli dłużnik spłaci co najmniej 50% zobowiązań objętych planem spłaty wierzycieli plan spłaty wierzycieli nie może zostać ustalony na okres dłuższy niż dwa lata.
Po wykonaniu planu spłaty wierzycieli, sąd będzie musiał potwierdzić jego wykonanie, co zaś zakończy postępowanie upadłościowe. A zatem długość postępowania każdorazowo będzie zależała od okoliczności danej sprawy.