Dokumenty i informacje dotyczące sytuacji finansowej oraz osobistej dłużnika konieczne do wniosku o ogłoszenie upadłości
Rzetelnie sporządzony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zawiera wiele informacji oraz dokumentów na ich poparcie. Przede wszystkim dłużnik wraz z wnioskiem powinien przedłożyć wszelkie informacje i dokumenty dotyczące jego wierzytelności (a tj. umowy, wypowiedzenia umów, orzeczenia sądowe czy dokumenty komornicze wraz z wszelkimi danymi z nich wynikającymi). Niemniej jednak nie są to jedyne informacje i dokumenty, które powinny być przedłożone do wniosku. Dłużnik bowiem powinien zobrazować swoją obecną sytuację finansową i osobistą, ale i tą z powodu której powstała tzw. spirala zadłużenia, wskutek której był on zmuszony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Uzasadnienie popadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia
Jednym z elementów wniosku o ogłoszenie upadłości jest jego uzasadnienie. To w nim dłużnik powinien zawrzeć swoją historie zadłużenia, która w ostateczności zmusiła go do ogłoszenia upadłości. Powinien zatem wykazać jakie okoliczności w jego życiu osobistym (np. choroba członka rodziny, strata pracy itd.) spowodowały, że podjął decyzję o zaciąganiu kolejnych zobowiązań.
Każde twierdzenia dłużnika powinny być poparte materiałem dowodowym. To oznacza, że jeśli powołuje się on np. na chorobę członka rodziny, która zmusiła go do zaciągania zobowiązań, powinien on przedłożyć do wniosku dokumentacje medyczną członka rodziny. Taki zabieg bowiem uwiarygodnia nasze twierdzenia w oczach sądu, a następnie syndyka, który otrzymuje wniosek o ogłoszenie upadłości wraz z załącznikami i również weryfikuje wiarygodność twierdzeń upadłego.
Informacje oraz dokumentacja życia osobistego i finansowego dłużnika
Poza informacjami zawartymi w uzasadnieniu wniosku o ogłoszenie upadłości oraz dokumentami potwierdzającymi twierdzenia dłużnika, winien on również wskazać i udokumentować m. in. następujące informacje:
- Czy pozostaje w związku małżeńskim.
- W jakim ustroju majątkowym małżeńskim pozostaje (jeśli w rozdzielności to powinien przedłożyć stosowny dokument np. akt notarialny).
- Czy jest członkiem organów osób prawnych.
- Czy jest właścicielem nieruchomości i czy w ostatnich 5 latach zbywał nieruchomość, której był właścicielem wraz z dokumentacją na poparcie tych okoliczności np. poprzez przedłożenie umowy sprzedaży nieruchomości (ta informacja jest o tyle kluczowa, że syndyka ma możliwość wystąpienia z tzw. skargą paulińską)
- Czy posiada inne składniki majątku (np. ruchomości takie jak telefon, sprzęt elektroniczny, samochód itd.) wraz z podaniem ich szacunkowej wartości.
- Jaka jest jego wysokość dochodów oraz przedstawienie dokumentów na tą okoliczność np. umowy o pracę, zeznań podatkowych itd.
- Jaki jest jego miesięczny koszt utrzymania wraz z udokumentowaniem tych kosztów (poprzez przedłożenie rachunków, paragonów itd.).