Czym jest i jakie ma znaczenie dla upadłego?
Prawo upadłościowe w przewiduje trzy możliwości oddłużenia upadłego: umorzenie zobowiązań bez ustalania spłaty wierzycieli, warunkowe umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli oraz ustalanie planu spłaty wierzycieli i umorzenie zobowiązań po wykonaniu planu spłaty. To właśnie ten ostatni sposób ostatni sposób jest najpopularniejszym sposobem zakończenia postępowania upadłościowego. Niemniej jednak, aby doszło do ustalenia planu spłaty wierzycieli syndyk zmuszony jest sporządzić w pierwszej kolejności projekt planu spłaty wierzycieli, który zaś jest zatwierdzany przez Sąd.
Czym jest projekt plan spłaty wierzycieli?
Projekt planu spłaty wierzycieli jest propozycją syndyka masy upadłości co do zakończenia postępowania upadłościowego. Ostateczna decyzja o akceptacji projektu planu spłaty wierzycieli będzie jednak należała do sądu upadłościowego. Dlatego też projekt planu spłaty wierzycieli nie jest dokumentem wiążącym.
Projekt planu spłaty wierzycieli zawiera m. in.:
- Listę wierzycieli.
- Wysokość poszczególnych wierzytelności.
- Podział funduszy masy upadłościowej pomiędzy wierzycieli uczestniczących w planie spłaty.
- Czas trwania planu spłaty.
Kiedy natomiast ustalany jest projekt planu spłaty wierzycieli? Syndyk ustala taki projekt pod dokonaniu czynności likwidacji majątku oraz ustaleniu kręgu upadłego. Jeśli syndyk oceni, że upadły może choćby niewielkim stopniu spłacać wierzycieli, wystąpi z projektem planu spłaty wierzycieli do Sądu.
Czy upadły ma możliwość udzielenia odpowiedzi na projekt planu spłaty wierzycieli?
Syndyk przed złożeniem projektu planu spłaty wierzycieli do sądu ma obowiązek przedstawić taki projekt zarówno wierzycielom jak i upadłemu, celem zajęcia stanowiska. Co do zasady syndyk wyznacza 14 dniowy termin do złożenia odpowiedzi na takie zobowiązanie.
Upadły dbając o swoje interesy każdorazowo powinien złożyć taką odpowiedź, a więc czy zgadza się z projektem czy nie. Może się okazać, że syndyk nie uwzględnił wszystkich okoliczności danej sprawy, które istotnie wpływają na m. in. czas trwania planu spłaty wierzycieli czy też wysokość „rat” w ramach planu spłaty wierzycieli (np. poprzez pominięcie niektórych kosztów życia upadłego).