Upadłość konsumencka a obywatelstwo

Czy cudzoziemiec może ogłosić upadłość konsumencką w Polsce?

Przyjmijmy następujący stan faktyczny. Obywatel Ukrainy przyjeżdża do Polski i zakłada działalność gospodarczą. Niemniej jednak działalność gospodarcza nie dostarcza wystarczających zysków, przez co taka osoba popada w coraz większe zadłużenia. Wskutek tego zamyka działalność gospodarczą, niemniej jednak każdy z wierzycieli występuje na drogę postępowania sądowego, a następnie egzekucyjnego. Czy w takim przypadku takiej osobie przysługuje możliwość skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej?

Odpowiedź na zadane powyżej pytanie brzmi twierdzącą. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy prawo upadłościowe sądem rozpoznającym sprawy o ogłoszenie upadłości (w tym również tzw. upadłości konsumenckiej) jest sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowego działalności dłużnika.

Domniemuje się, że głównym ośrodkiem podstawowej działalności jest miejsce zwykłego pobytu tej osoby. W tej materii należy się zaś odnieść do art. 25 k.c. statuującego zasady ustalenia miejsca zamieszkania. A zatem przez miejsce zwykłego pobytu cudzoziemca będziemy rozumieć miejscowość gdzie stale przebywa oraz zamiar i wolę pobytu w tym miejscu.

A zatem cudzoziemiec będzie miał prawo do złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Wystarczy, że wykaże iż jego miejsce zwykłego pobytu znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście prawo upadłościowego nie przewiduje żadnych szczególnych procedur upadłościowych dla cudzoziemców. Z tego względu są zobowiązani do przejścia postępowania upadłościowego w taki sam sposób jak obywatele Polski.