Wniosek o udzielenie informacji
We wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik zobowiązany jest do podania wielu informacji oraz dokumentów na ich poparcie, jak spis swoich wierzytelności, informacje o dochodach i ich wysokości, rodzaju wykonywanej pracy, kosztach życia czy sytuacji rodzinnej i osobistej. Organem, który zobowiązany jest zweryfikować te informacje jest syndyk. W przypadku niektórych informacji weryfikacja następuje nie tylko na podstawie dokumentów przedłożonych przez upadłego, lecz również przez złożenie zapytań do instytucji przez syndyka.
Przede wszystkim po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, syndyk zobowiązany jest zwrócić naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla upadłego z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących upadłego, mających wpływ na ocenę jego sytuacji majątkowej, w szczególności dotyczących okoliczności powodujących powstanie po stronie upadłego obowiązku podatkowego w okresie 5 lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Dlaczego syndyk zwraca się z takim wnioskiem? Może to mu bowiem ułatwić ocenę danej sprawy. W urzędzie skarbowym syndyk może pozyskać informacje czy upadły posiada jakąkolwiek nadpłatę (która mogłaby zostać przeznaczona na pokrycie kosztów lub spłatę wierzycieli), bądź czy dokonywał jakiś transakcji w ostatnich 5 latach (np. z tytułu sprzedaży składników majątkowych, od których to zmuszony był uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych).
Ponadto syndyk niezwłocznie kieruje wniosek do KRS, aby zweryfikować czy dłużnik jest wspólnikiem spółek handlowych, jak również czy w okresie 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości sprawował funkcję członka organu w spółkach handlowych i czy w stosunku do tych spółek ogłoszono upadłość.
Jeśli syndyk otrzyma od wyżej wskazanych podmiotów informacje niezgodne z tymi, które były wskazane we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym sędziego – komisarza lub sędziego wyznaczonego. Celem tego zawiadomienia jest umożliwienie sądowi wzięcia tych okoliczności pod uwagę przy ewentualnym umorzeniu postępowania upadłościowego. Jedną z przesłanek umorzenia postępowania jest bowiem to, że dane podane przez dłużnika we wniosku o ogłoszenie upadłości są niezgodne z prawdą lub niezupełne.